Marzyłeś o tym żeby nie pracować po kilkanaście godzin na dobę i zarabiać? Wiem jak to jest, mieć z tyłu głowy marzenia o dochodach bez wysiłku. W dzisiejszym artykule postaram się pokazać Ci kilkanaście możliwości zbudowania dochodu pasywnego za pomocą Internetu.
Przygotowując się do napisania tego artykułu, spisałem na kartce papieru metody, które działają w moim przypadku. Następnie zabrałem się za research i przejrzałem dziesiątki stron internetowych. Mogę śmiało napisać, że nie znalazłem nic, co poza wciśnięciem kolejnego cudownego kursu, umożliwiłoby mi próbę budowy dochodu pasywnego.
Trafiając na strony przywołane powyżej, mogę powiedzieć tyle, że sprzedają one marzenia. Marzenia o wylegiwaniu się na plaży i płynących tysiącach polskich złotych do Twojego portfela.
Dochód pasywny czy aktywny? A może mix?
Warto wyróżnić, jakie mamy rodzaje dochodów, które występują, na co dzień w przestrzeni gospodarczej.
Na pierwszym miejscu znajdzie się dochód aktywny, jest on typowym wynagrodzeniem za pracę wykonywaną przez nas. Forma takiego wynagrodzenia może być różna, od stałej stawki za godziny spędzone w pracy po rozliczanie prowizyjne czy procent od wysokość sprzedaży. Często spotykam się również z wynagrodzeniem o stałej wysokości podstawy i premii prowizyjnej. Jest to najczęstsza forma wynagradzania sprzedawców w różnych organizacjach.
Następny jest dochód pasywny. Osiąganie takiego dochodu, następuje po spełnieniu pewnych warunków. A co najważniejsze, taki przychód nie wymaga od nas zaangażowania czasowego oraz pracy. Podchodząc do tego czysto teoretycznie, wystarczy wykonać coś raz, a następnie czerpać z tego dochody w nieskończoność.
Przykładami, które będą najprostsze do zobrazowania przychodów pasywnych będą: odsetki z lokat bankowych, czy przychody z najmu mieszkania, bilbordu na naszej działce. Można też uznać, że przychody ze stron internetowych lub sprzedaży e-booków i książek to również takie źródła. W teorii tak jest, a jak wygląda praktyka?
Moim zdaniem, w praktyce nie ma źródła dochodu, które nie wymagałoby od nas poświęcania czasu czy stałego nakładu pracy. Przyjrzyjmy się powyższym przykładom z bliska.
Wynajem mieszkania lub bilbordu wymaga od nas stałej konserwacji (remontu czy ulepszania), a co ważne pilnowania terminowości opłat. Patrząc na lokaty, musimy pamiętać o jej odnowieniu, zmieniających się warunkach i monitorowaniu opłacalności. Jak wiemy w Polsce takie produkty finansowe są dość nisko oprocentowane. I na koniec strona www i kurs, wymaga od nas stałej promocji bez niej nie będzie sprzedaży.
Ideą przyświecającą nam podczas budowy takiego źródła dochodu pasywnego jest to, że najpierw poświęcamy dużo pracy i czasu. A następnie otrzymujemy stałe większe lub mniejsze wynagrodzenie w długim okresie czasu. Jak np. za sprzedaż e-booka, na początku poświecimy mu miesiąc pracy, a potem będziemy go sprzedawać przez rok czy dwa.
Istnieje trzeci model dochodów, czyli mix aktywnego i pasywnego. Dla mnie ten model to tak naprawdę biznes w Internecie. Na początku wkładamy pracę, w budowę własnego biznesu czy marki. Potem uzyskujemy stałe miesięczne przychody, by następnie jest pomnażać dzięki rozbudowanie naszego biznesu.
Blog – praca dodatkowa w Internecie
Dla mnie osobiście to właśnie z budową pasywnego źródła przychodu kojarzy się blog czy strona internetowa. Możemy go budować po godzinach naszej pracy na etacie i przygotowywać odpowiednią dźwignię finansową. Ważnym aspektem jest również, niski próg wejścia, ponieważ wiąże się to z zakupem domeny i hostingu (w firmie LH.pl możecie mieć taki pakiet za ok 100 złoty rocznie: Zobacz więcej).
Tworzenie bloga to nic innego jak pisanie artykułów. Inwestujesz na początku swój czas oraz poszerzasz swoje kompetencje. Przypuśćmy, że napisanie jednego artykułu zajmuje Ci 2 godziny, więc możesz tygodniowo napisać ich kilka. Ale co z tego, skoro i tak nie dotrzesz do ludzi. Od samego początku musisz pamiętać o pozycjonowaniu swojego contentu. To właśnie dzięki podstawowej optymalizacji tekstu, wzrasta prawdopodobieństwo, że zostaniesz znaleziony w Google.
Każdy taki artykuł, to nic innego jak Twój dochód pasywny. Bo z czasem ilość osób odwiedzających bloga będzie rosła, a Ty będziesz inwestował tyle samo czasu. Wiedząc, że im więcej odwiedzających, wpadnie więcej pieniędzy do kieszeni. Jeżeli będziesz w tym naprawdę dobry, to możesz zbudować sobie drugą czy nawet trzecią pensję!
Możliwości zarobkowych na takim blogu jest wiele:
– Sprzedaż artykułów sponsorowanych – stawki za takie teksty są różne, od 100 złotych do nawet 5 czy 10 tysięcy, w zależności od rozpoznawalności.
– Przygotowanie płatnej zamkniętej sekcji – budowa takiego miejsca, wymaga oczywiście dużej wiedzy, ale pozwoli Ci na uzyskanie stałego miesięcznego dochodu.
– Reklamowanie produktów lub ich recenzję – możesz reklamować produkty na zasadzie afiliacji (rozwinę ten wątek poniżej), lub recenzować na zlecenie.
– Oraz wiele wiele innych, ogranicza się to tylko do naszej kreatywności J
Affiliacja – zarabianie na polecaniu
Pewnie nie raz słyszałeś, że jest możliwość zarabiania na poleceniu produktu. W realnym świecie dajemy drugiej osobie znać, że została polecona i liczymy na profit pieniężny. Świat internetowy pozwala nam na robienie tego troszkę inaczej, już tłumaczę jak.
Jeżeli na stronie internetowej umieścisz link do jakiegoś produktu, to może on zawierać znacznik partnera. Przez co w momencie kliknięcia go przez osobę zainteresowaną tematem, zostanie ona przekierowana na stronę docelową i otrzyma ciasteczka. To właśnie w nich będzie zapisane, że dana osoba pochodzi od Ciebie. Ciasteczka mają ważność, więc polecony użytkownik, może kupić za jakiś czas a Ty i tak zainkasujesz prowizję.
Dla mnie to właśnie affiliacja jest jednym ze sposobów na dochód pasywny. Poszukuje niszy, którą można dość łatwo zagospodarować, a następnie wraz z moim zespołem tworzymy stronę. Jako że mamy ich już dość dużo, to nasz plan działania jest dość powtarzalny. Ale Tobie zalecam opracowanie planu działania. Weź pod uwagę konkurencję, strukturę swojej strony, metody, jakimi chcesz promować stronę itp.
Sieci Affiliacyjnych, z którymi warto współpracować jest wiele, poniżej prezentuję listę (kolejność przypadkowa), z którymi ja pracuję:
– Ceneo.pl – jedna z największych porównywarek cen w Polsce.
– Convertiser – mają dość szeroki wachlarz kampanii (od branży finansowej po rtv, modę czy książki).
– Tradedoubler – duża zagraniczna sieć, idealna dla każdego wydawcy, maja programy, których nie znajdziesz gdzie indziej.
– Awin – kiedyś znana, jako Zanox, największa sieć affiliacyjna. Mają u siebie takich gigantów jak About You a kiedyś obsługiwali Zalando.
W programach partnerskich istnieje wiele modeli rozliczeniowych. Więc możesz zarabiać, za kliknięcie w link, mieć % od sprzedaży, lub stałą stawkę ze lead (zostawienie danych kontaktowych czy wypełnienie formularza).
Affiliacja daje nam wiele możliwości, możemy zostać ekspertem w niszy, ale równie dobrze mając większą wiedze możecie atakować duże branże jak moda czy finanse. Moim zdaniem jest to źródło pasywnego dochodu w czystej postaci.
Inne metody budowy dochodu pasywnego
– Sprzedaż e-booka – istnieje wiele księgarni internetowych, w których możesz łatwo i szybko rozpocząć sprzedaż swojej elektronicznej książki. Zarobki nie są tak duże jak przy self-publishingu, lecz odpadają nam kwestie marketingowe.
– Budowa treści, którą będziemy udostępniać w zamian, za co miesięczną opłatę. Możliwości jest wiele, istnieje wiele for internetowych, które mają zamknięte i płatne sekcję.
– Stworzenie aplikacji, która będzie automatem do wysyłek kodów (doładowania, klucze do gier, kody z kart zdrapkach itp.)
– Stworzenie aplikacji na telefon – wiele osób posiada umiejętności programistyczne, które w dobie rosnącej popularności aplikacji czy gier mobilnych powinno się wykorzystać. Zarabiać można poprzez darmowe udostępnianie aplikacji i umieszczenie w niej reklam, lub umożliwienie rozszerzenia do wersji „PRO” za parę złotych.
– Kanał na YouTube – w dobie rosnącej popularności contentu video, jest to kierunek przyszłościowy. Wystarczy przejrzeć popularność YT w Polsce przez ostatnie 3-4 lata, zauważycie w ostatnim roku gigantyczny wzrost jak i wysp nowych gwiazd YouTuba.
– Przechwytuj wartościowe domeny – jeśli posiadasz wiedzę z pozycjonowania, to może być biznes dla Ciebie. Przejęcie domeny kosztuje ok 40-50 złotych, a sprzedaż może się odbyć nawet za kilkadziesiąt tysięcy.
Metod budowy własnego źródła pasywnego przychodu jest wiele i można to zrobić również poza Internetem. Ja w tym wpisie skupiłem się tylko na nim, ale w przyszłości przygotuję dla was kolejny wpis o metodach niezwiązanych z Internetem.
Dajcie znać w komentarzach, co o tym sądzicie i jak sami budujecie takie źródła. J
Pominąłeś reklamy na blogu. Wiadomo, z programatica nie będzie takich pieniędzy jak z płatnych publikacji, czy affi, ale zawsze to jakieś dodatkowe źródło.
Konsekwentne prowadzenie bloga i robienie części z rzeczy wymienionych w artykule daje ładną sumkę. Dorzuciłbym jeszcze Adsense, bo tam też coś można zarobić 🙂