Serwery

Zewnętrzny admin – czy faktycznie się opłaca

Zewnętrzny admin – czy faktycznie się opłaca

Administracja serwerami to hasło, które dość często spotykamy w internecie, szczególnie kiedy prowadzimy firmę. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy faktycznie warto inwestować w usługi firm zewnętrznych proponujących administrowanie serwerem. Zlecenie profesjonalnej firmie opieki administracyjnej zapewnia nie tylko bezpieczeństwo danych całą dobę, ale także obniża comiesięczne wydatki. Sprawdź jakie zalety usługi administracji serwerami, mogą przynieść Twojej firmie.

Spis treści:

 1. Administracja serwerami – co to?
 2. Waga i znaczenie opieki administracyjnej
 3. Administracja serwerami Linux
 4. Administracja serwerami Windows
 5. Administracja serwerami – zalety

Administracja serwerami – co to?

Prowadzenie własnej działalności w sieci wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Właściciele firm, szczególnie zwracają uwagę na bezpieczeństwo migrujących przez ich stronę www danych oraz niezawodne działania strony internetowej, sklepu online czy infrastruktury IT. Zarządzanie tymi obowiązkami jest czasochłonne, wymaga dużego zaangażowania, doświadczenia oraz wiedzy. Pierwszą myślą jest zatrudnienie pracownika, który by się tym wszystkim zajął. Nie jest to jednak takie proste. Chcąc zapewnić sobie stałą opiekę nad serwerami, musiałbyś zatrudnić trzech pracowników, którzy wypełniłby 24-godzinny dzień pracy. Na szczęście istnieją usługi firm zewnętrznych proponujące administrację serwerami. Oferty obejmują przede wszystkim instalację, konfigurację oraz dbałość o sprawne działanie serwerów. Opieka administracyjna to bardzo szeroki zakres, który optymalizuje procesy związane z obsługą serwerów, a także zapewnia ich stały monitoring oraz poprawia ich wydajność. Administrator serwerów będzie na bieżąco analizował logi systemowe, wyszukiwał ewentualne błędy, a także dbał o rozwój infrastruktury IT.

Waga i znaczenie opieki administracyjnej

Jako właściciel firmy starasz się odnosić jak najwięcej sukcesów, przez co stajesz się coraz lepszy w tym, co robisz. Serwery, strony internetowe czy bazy danych mogą być dla wielu przedsiębiorców zawiłe i skomplikowane w obsłudze, jednak są niezbędne to tego, aby prowadzić działalność w internecie. Poznanie wszystkich aspektów związanych z opieką administracyjną jest procesem długotrwałym oraz czasochłonnym. Zatrudnienie dobrego administratora serwerów wiąże się z dużym kosztem. Jest to jednak usługa, której potrzebujesz, bo to właśnie od administratora zależy stabilność pracy serwerów i ich bezpieczeństwo. Wniosek nasuwa się tylko jeden – prowadząc swój biznes w internecie administracja serwerami jest niczym innym, jak koniecznością.

Administracja serwerami Linux

Dystrybucje Linuxa cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie dzięki swojej różnorodności. Na wydajność serwera opartego na Linuxie wpływają nie tylko podzespoły, które go tworzą, ale także ilość pamięci operacyjnej, prędkość procesorów czy szybkość i pojemność dysków twardych.

Oprogramowanie Linux niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

 • niska podatność na wirusy i ataki cybernetyczne
 • dostępność systemu na bezpłatnych licencjach
 • nowoczesne programy oraz usługi dedykowane do zarządzania serwerem
 • niskie zużycie zasobów sprzętowych

Oprogramowanie Linux wymaga dużego doświadczenia od specjalistów. Jest to rozwiązanie trudniejsze do administrowania, ponieważ odpowiednia konfiguracja wymaga od osoby na tym stanowisku szerokiej wiedzy. Administrowanie serwerami Linux to przede wszystkim proces związany z uruchomieniem wszystkich niezbędnych usług sieciowych, instalacja potrzebnego oprogramowania, konfiguracja systemu w zależności od rodzaju jego wydania oraz stały monitoring zasobów serwera i całej sieci.

Administracja serwerami Windows

Serwer działający na Windowsie powinien działać wydajnie i niezawodnie, a do tego nie powinnyśmy się obawiać o jego bezpieczeństwo. Powierzając go specjalistom możesz być pewny, że będą oni stosować tylko najlepsze rozwiązania technologiczne. Administracja serwerów bazujących na oprogramowaniu Windows to przede wszystkim:

 • konfiguracja usług serwerowych
 • stały monitoring sieci
 • konfiguracja serwera plików
 • wdrażania rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo
 • zarządzanie poziomami dostępu do sieci

Oprogramowanie Windows cieszy się dużą popularnością, jednak zarządzanie serwerem bazującym właśnie na Windowsie nie jest prostym zadaniem. Serwer może być sprzętem lokalny lub też nowoczesną technologią chmury danych. W obu przypadkach warto postawić na specjalistę, który ma rozległe doświadczenie w administrowaniu serwerami Windows.

Administracja serwerami – zalety

Prowadząc własną działalność posiadanie serwera jest koniecznością, aby ruszyć ze swoją stroną internetową. Własny administrator serwerów to jednak drogi wydatek, dlatego warto zainteresować się korzystniejszym rozwiązaniem, jakim jest administracja serwerów w ramach usług firm outsourcingowych. Zewnętrzny admin to specjalista, który zadba o zarządzanie serwerem, jego bezpieczeństwo oraz wydajność. Firmy proponujące usługi hostingowe często mają w swojej ofercie także opiekę zdalnego administratora infrastruktury, co znacznie przyczyni się do obniżenia kosztów w porównaniu z zatrudnieniem własnego administratora. W przypadku usług firmy zewnętrznej zyskujesz pewność całodniowej kontroli serwerów oraz szybkiej reakcji podczas usterki. Jak łatwo się domyślić pojedynczy pracownik nie jest w stanie pracować 24 godziny na dobę, przez co nie ma możliwości ciągłego monitoringu systemu. Zakup usługi administracji serwerów pozwala na ciągłą pracę oraz wykonywanie kopii zapasowych na bieżąco, przez co zmniejsza się ryzyko powstania jakichkolwiek usterek.

Administracja serwerami nie jest niczym nowym, dlatego nie powinieneś mieć wielu obaw związanych z korzystaniem z takiej usługi. Chcąc dokładniej poznać ofertę, najlepiej umówić się na konsultację ze specjalistą, który podpowie jakie jest najlepsze rozwiązanie przeznaczone dla Twojego biznesu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.